Anglia, calificată în semifinale, după 5-3 cu Elveţia la loviturile de departajare

Anglia s-a calificat în semifinale la EURO 2024, după ce a trecut de Elveția la penalty-uri. La finalul primelor 90 de minute a fost 1-1, iar englezii au fost fără greșeală de la punctul cu var.

Selecţionata Angliei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Elveţia cu 5-3, la loviturile de departajare, sâmbătă, pe Dusseldorf Arena, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1 (0-0, 1-1), atât după 90 de minute, cât şi după prelungiri.

Anglia, finalista ediţiei trecute, a reuşit să avanseze în penultimul act în ciuda unei noi prestaţii neconvingătoare. Echipa antrenată de Gareth Southgate s-a impus la penalty-uri, unde jucătorii săi au executat fără eroare, Cole Palmer, Jude Bellingham, Bukayo Saka, Ivan Toney şi Trent Alexander-Arnold.
Pentru Elveţia, fosta adversară a României în preliminarii, au înscris Fabian Schaer, Xherdan Shaqiri şi Zeki Amdouni, în timp de fundaşul Manuel Akanji, jucător la Manchester City, a ratat, şutul său fiind apărat de Jordan Pickford.
Elveţia reuşise să deschidă scorul prin Breel Embolo (75), dar a fost egalată rapid, prin Bukayo Saka (80).
În min. 75, Ndoye a centrat printre picioarele lui Konsa, mingea a fost deviată de Stones, iar Embolo a împins-o în plasă, deschizând scorul.

Anglia a egalat aproape imediat, prin Saka (80), cu un şut la colţul lung din marginea careului, care l-a surprins pe Sommer.
Anglia câştigase şi ultimul meci dintre cele două echipe, finala mică a Ligii Naţiunilor din 2019, tot la penalty-uri, cu 6-5.
Anglia a câştigat prima sa sesiune de lovituri de departajare la EURO de la cea cu Spania din 1996. Anglia a pierdut trofeul la ediţia trecută tot la penalty-uri, în faţa Italiei.
Pentru Elveţia, care a eliminat în optimi deţinătoarea trofeului, Italia, o calificare în semifinalele EURO ar fi fost o premieră.