Cristina Neagu a devenit cea mai bună marcatoare din istoria EHF Champions League

Handbalista Cristina Neagu a devenit astăzi cea mai bună marcatoare din istoria EHF Champions League! Handbalista noastră a înscris până acum 1155 de goluri.

Campioana CSM Bucureşti a învins greu duminică, pe teren propriu, formaţia daneză Nykobing Falster Handboldclub, scor 27-26 (12-14), în etapa a IV-a din grupa A a Ligii Campionilor. Căpitanul Cristina Neagu a marcat 10 goluri şi a trecut pe primul loc în clasamentul all-time al golurilor marcate în competiţie, la ultimul sezon din carieră.
Formaţia oaspete a condus la patru goluri în prima repriză (14-10), dar la pauză avea doar două goluri în plus (14-12).
CSMB a revenit după pauză şi a preluat controlul pe tabelă, fără a reuşi să se desprindă. În min. 58, scorul era egal, 25-25, dar ''tigroaicele'' au înscris două goluri consecutive, prin Ailincăi şi Neagu, obţinând victoria.
Nykobing Falster Handbold a pierdut toate cele patru meciuri jucate.
Evelina Eriksson a avut 8 intervenţii (34,78%), iar Gabriela Goncalves Dias Moreschi a reuşit 5 (31,25%).
Pentru oaspete au marcat Sofie Bardrum 6 goluri, Maja Magnussen 5, Caroline Aar Jakobsen 3, Kalidiatou Niakate 3, Alberte Kielstrup Madsen 3, Zoe Sprengers 3, Aimee Von Pereira 2, Mona Obaidli 1.
Cristina Neagu a marcat 10 goluri, fiind cea mai bună jucătoare a echipei antrenate de Helle Thomsen, Elizabeth Omoregie a înscris 5 goluri, Andreea Ailincăi 3, Trine Jensen Oe˜stergaard 3, Emilie Hegh Arntzen 2, Emma Cecilie Uhrskov Friis 2, Monika Kobylinska 2.
După patru etape, Cristina Neagu adună … 1.145 goluri în cursa pentru titlul de golgeter all-time al competiţiei şi ocupă locul I. Duelul cu Jovanka Radicevic (Krim, 1.146) va continua până la finalul sezonului, când ambele handbaliste se vor retrage. Pe locul III se află Andrea Lekic (FTC Budapesta, 1.043), iar locul 4 în acest top select este ocupat de Anita Gorbicz, deja retrasă din activitate, cu 1.043 goluri.
În grupa B a competiţiei joacă şi vicecampioana Rapid Bucureşti.
În celelalte meciuri din grupă, desfăşurate sâmbătă, FTC-Rail Cargo Hungaria a învins-o pe CS Gloria 2018 Bostriţa-Năsăud cu 32-28, Metz Handball a dispus de Podravka Vegeta Koprivnica cu 35-31, iar Krim Mercator Ljubljana a trecut de Storhamar Handball Elite cu 25-23.