Germania și-a luat adio de la EURO 2024. Spania este în semifinale

Selecţionata Spaniei a învins Germania vineri seara și s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal – EURO 2024.

Selecţionata Spaniei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal - EURO 2024, printr-o victorie în faţa Germaniei, echipa gazdă, cu scorul de 2-1 (0-0, 1-1), după prelungiri, vineri seara, pe Stuttgart Arena.

Dani Olmo (52) şi Mikel Merino (119) au înscris pentru iberici, în timp ce golul Germaniei a fost reuşit de Florian Wirtz (89).
Adolescentul Yamal a dat o pasă remarcabilă în centru, iar Olmo, jucător în Germania, la RB Leipzig, a venit lansat şi a plasat mingea la colţ de la 14 metri, deschizând scorul (52).
În min. 89, centrarea lui Mittelstaedt a fost întoarsă cu capul de Kimmich, iar Wirtz a şutat la colţul lung, restabilind egalitatea.
Germania a avut chiar o şansă de a încheia meciul înainte de prelungiri, dar Muller (90+4) a reluat pe lângă ţintă.
În prelungiri, Oyarzabal (104) a şutat de la distanţă pe lângă poartă. Wirtz a avut şi el o şansă bună (105+1), dar balonul s-a dus puţin alături.
O fază controversată s-a consumat în min. 106, când Musiala a şutat la poartă, mingea a lovit mâna lui Cucurella, dar nu s-a acordat penalty.
Când toată lumea aştepta loviturile de departajare, Spania a dat lovitura: Olmo a centrat în careu, iar Merino, scăpat din marcaj de Rudiger, a reluat cu capul în plasă (119).
Ibericii au fost aproape să mai dea o lovitură (120+2), dar Ferran Torres, scăpat singur cu portarul, a trimis imprecis.
Echipa antrenată de Julian Nagelsmann a avut şansa egalării, dar Fullkrug (120+3) a trimis milimetric pe lângă cu capul din 10 metri.
Meciul a fost ultimul pentru Toni Kroos, legendarul mijlocaş german anunţându-şi în prealabil încheierea carierei după EURO.
Spania, triplă campioană continentală, îşi menţine astfel ascendentul în faţa Germaniei, pe care a învins-o şi în finala EURO 2008.
Spania a plătit însă un preţ destul de scump pentru această calificare, deoarece Pedri s-a accidentat în primele minute ale meciului cu Germania, iar Dani Carvajal a fost eliminat în finalul jocului, Morata, Le Normand (suspendaţi pentru cumul de cartonaşe galbene).
Spania, care se află la a patra sa semifinală consecutivă la EURO, va juca în penultimul act contra învingătoarei dintre Portugalia şi Franţa.