România a spulberat Ucraina, scor 3-0, în meciul de debut de la EURO 2024.

Naționala României de fotbal a reușit un succes de vis la debutul la EURO 2024, câștigând clar, 3-0, cu Ucraina.

Naţionala de fotbal a României a debutat cu o victorie superbă la Campionatul European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, 3-0 (1-0) cu Ucraina, luni, pe Football Arena din Munchen, în Grupa E.

Cu un parcurs extrem de bun în preliminarii, unde a terminat prima grupa, fără înfrângere, România a debutat la Campionatul European 2024 în compania Ucrainei, națională care a avut nevoie de baraj de Nations League pentru a intra în posesia unului bilet pentru Germania. Ucrainenii au tremurat de fiecare dată la meciurile din martie, dar în cele din urmă au dat lovitura pe final și au vebit în Grupa E, acolo unde mai fuseseră distribuite Belgia și Slovacia.
Tsygankov a fost primul care a pus în pericol poarta lui Niță, în minutul 7, dar balonul a fost blocat de defensiva tricolorilor.
Într-o atmosferă de vis, cu un stadion îmbrăcat în galben, vibrând la fiecare atingere de balon a României, Coman a trimis primul șut pe spațiul porții în minutul 8, dar încercarea sa, de la distanță, nu i-a pus probleme lui Lunin.
Tot România a continuat să își creeze ocazii importante, dar Rațiu nu a reușit să centreze din fața lui Zinchenko, iar scorul a rămas nemodificat.

Man i-a pasat lui Stanciu, în marginea careului, iar acesta şutat din prima propulsând balonul la vinclul porţii lui Lunin şi înscriind un gol fabulos, 1-0 pentru România în minutul 29. Man a trimis pe lângă poartă în minutul 38, pentru ca un minut mai târziu Stanciu să încerce poarta din corner şi să lovească bara.
Tricolorii au intrat cu avantaj minim la pauză, dar startul reprizei secunde a adus minute excelente pentru elevii lui Edi Iordănescu. Răzvan Marin a majorat diferenţa pentru echipa noastră, în minutul 53, cu un şut de la 22 de metri care a trecut pe sub Lunin, iar minutul 57 a adus golul unui nesperat 3-0 pentru România: Man a driblat în careu, a trimis în faţa porţii şi Drăguş a înscris.

România începe electrizant acest EURO, cu un succes clar, 3-0, cel mai categoric succes din istorie obținut la un turneu final.
Cu cele 3 goluri reușite astăzi, România a marcat mai mult decât o făcuse la ultimele două europene la care a participat, în 6 meciuri.
În această seară, de la ora 19:00, va avea loc cealaltă partidă din Grupa E, Slovacia - Belgia.
Pentru România, care a pus primele puncte în cont astăzi, urmează acum întâlnirea cu Belgia, favorita grupei, sâmbătă seara, de la ora 22:00.
Au evoluat echipele:
România: 1. Florin Niţă - 2. Andrei Raţiu, 3. Radu Drăguşin, 15. Andrei Burcă, 11. Nicuşor Bancu - 6. Marius Marin (4. Adrian Rus, 75) - 20. Dennis Man (10. Ianis Hagi, 62), 18. Răzvan Marin, 21. Nicolae Stanciu (căpitan; 24. Bogdan Racoviţan, 87), 17. Florinel Coman (13. Valentin Mihăilă, 62) - 19. Denis Drăguş (9. George Puşcaş, 75). Selecţioner: Edward Iordănescu.
Rezerve neutilizate: 12. Horaţiu Moldovan, 16. Ştefan Târnovanu - 5. Ionuţ Nedelcearu, 22. Vasile Mogoş, 8. Alexandru Cicâldău, 14. Darius Olaru, 23. Deian Sorescu, 26. Adrian Şut, 7. Denis Alibec, 25. Daniel Bîrligea.
Ucraina: 23. Andri Lunin - 2. Iuhim Konoplia (24. Oleksandr Timcik, 72), 13. Ilia Zabarnîi, 22. Mikola Matvienko, 17. Oleksandr Zincenko - 6. Taras Stepanenko (căpitan; 18. Volodimir Brajko, 62), 19. Mikola Şaparenko (7. Andri Iarmolenko, 62) - 15. Viktor Ţîgankov (9. Roman Iaremciuk, 62), 14. Gheorghi Sudakov (8. Ruslan Malinovski, 83), 10. Mihailo Mudrik - 11. Artem Dovbik. Selecţioner: Serhi Rebrov.
Rezerve neutilizate: 1. Gheorghi Buşcian, 12. Anatoli Trubin - 3. Oleksandr Svatok, 4. Maksim Talovierov, 21. Valeri Bondar, 26. Bogdan Mihailicenko, 5. Serhi Sidorciuk, 20. Oleksandr Zubkov, 25. Vladislav Vanat.