Spania - Anglia, marea finală de la Euro 2024

Selecţionata Angliei s-a calificat în finala Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Olandei cu scorul de 2-1.

Naționala Angliei s-a calificat în această seară dramatic în finala Campionatului European din Germania, obținând un succes la limită în fața Olandei, 2-1, după ce a fost condusă cu 0-1 încă după câteva minute de joc. După acest meci, Spania - Anglia este marea finală a EURO 2024.

După ce a fost condusă la Dortmund, grație golului superb al lui Xavi Simmons, Anglia a „răsturnat” rezultatul de pe tabela de marcaj, datorită reușitelor lui Harry Kane (minutul 18, din penalty) și Ollie Watkins. Atacantul lui Aston Villa a marcat în primul minut de prelungiri, devenind eroul trupei lui Gareth Southgate.

Anglia a devenit prima echipă care joacă două finale consecutive la EURO după Spania, care a cucerit titlul în 2008 şi 2012.
Olanda a pierdut cinci din cele şase semifinale de EURO jucate, singura dată când a ieşit învingătoare fiind în 1988, când a cucerit trofeul.
În finala de duminică (22:00), de la Berlin, Anglia va înfrunta Spania.